Programe per kompjuterin
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.


Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Programe Kompjuteri

Promovoni faqen tuaj gjithashtu
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Like/Tweet/+1
Tema Fundit
July 2019
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Calendar Calendar

Facebook
0
 
0
 
 
0

Widgets

Social Media Buttons
Si te vendosim titrat ne nje filem... Helperblogger.com-facebook-icon<

Si te vendosim titrat ne nje filem...

Shko poshtë

Si te vendosim titrat ne nje filem... Empty Si te vendosim titrat ne nje filem...

Mesazh nga Admin prej 25/2/2013, 14:20

Në këtë tutorial do të ju tregoj se si ti futni titrat në film, pra ti shikoni të dyja së bashku pa bartur titra me vete me formatin .srt .sub etc, pra ti keni titrat të integruara në filmin tuaj.

Për ta bër këtë të mundur ju duhen disa aplikacione të thjeshta dhe të vogla, ku kan më së shumti 1MB, dhe subtitle/titrat e filmit.


Kodi:
VirtualDub--> http://www.virtualdub.org/download.html

VobSub-->  http://www.afterdawn.com/software/video_software/subtitle_tools/vobsub.cfm

xVid-->  http://www.xvid.org/Downloads.15.0.htmlI shkarkoni që të tre.

VirtualDub nuk ka nevoj të instalohet, sepse vëtëm duhet të ja bëni extract dhe e hapni dosjen me emrin virtualdub.exe
Ndersa ato dy programet tjera duhet te instalohen.

KUJDES!
Kur bëni instalimin e programit VobSub duhet të keni kujdes se a jan selektuar të gjitha PLUGINS qe jua kërkon gjat instalimit si në foton e më poshtme.

Si te vendosim titrat ne nje filem... 3-02-210

Po ashtu kur vini tek hapi si në foton e më poshtme,aty duhet ta gjeni lokacionin se ku keni bër extract programin e më hershëm më emrin VirtualDub,pra selektoni atë lokacion dhe vazhdoni next,dhe përsëri NEXT.

Si te vendosim titrat ne nje filem... 3-02-211

Nëse diqka nuk shkon në rregull provoje edhe një her ta instalosh programin që përmenda tani:VobSub me të njëjten mënyrë që ju tregova.

Tani shkoni tek lokacioni/folderi ku keni bër extract VirtualDub,dhe hapni file-n me emrin VirtualDub.exe,dhe veproni si në foton e më poshtme.

Pra së pari e hapni programin dhe shkoni tek Opsioni VIDEO që e keni lart,dhe merrni filmin që dëshironitë ja vendosni titrat.

Si te vendosim titrat ne nje filem... 3-02-212

Pasi ta keni vendosur filmin duhet të vazhdoni me hapat e më poshtëm.

Si te vendosim titrat ne nje filem... 3-02-213


Kur të klikoni OPEN ju duhet ti gjeni titrat e filmit që zgjodhet më heret dhe vendosët në program,tek hapi i mësipërm që sa po përfunduam.
Po sa ta përfundoni,Shtypni gjithë katrorët me OK.


Si te vendosim titrat ne nje filem... 30220011

Kurse tani te i njejti program që ishim më heret klikoni në VIDEO si në foton e më poshtme veproni ashtu.


Si te vendosim titrat ne nje filem... 3-02-216

Kur të klikoni COMPRESSION duhet ta zgjidhni njërin prej CODECAVE në listen e më poshtme,ju duhet të zgjidhni të fundit dhe veproni si në fotot e më poshtme.


Si te vendosim titrat ne nje filem... 30220010

Kur ta përfundoni këtë hap,ktheheni te programi i më parshëm dhe veproni si në foto.

Si te vendosim titrat ne nje filem... 3-02-215

Dhe hapi i fundit është që ta ruani filmin me përkthim të integruar brenda tij.
Veproni si në foto.

Si te vendosim titrat ne nje filem... 3-02-214


Dhe ky është përfundimi

Si te vendosim titrat ne nje filem... 19685810

Duhet të keni durim sepse deri sa të bën kompresimin në AVI mund të zgjat me 1 deri në 2 orë varësisht gjatësia e filmit.
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 234
Age : 24

http://programe.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi