Programe per kompjuterin
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.


Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Programe Kompjuteri

Promovoni faqen tuaj gjithashtu
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Like/Tweet/+1
Keywords

kodet  internet  explorer  pare  audio  

Tema Fundit
December 2017
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Calendar Calendar

Facebook
0
 
0
 
 
0

Widgets

Social Media Buttons
<

Cfar eshte HTML

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Cfar eshte HTML

Mesazh nga Admin prej 30/8/2012, 21:09


Çfar është HTML.Faqet e internetit jane tekst files shkruar ne nje gjuhe qe quhet HTML (Hypertext Markup Language). HTML lejon autoret e faqeve te internetit te formulojne dokumente qe mund te kuptohen nga sisteme te ndryshme si PC, Unix, Macintosh e tj, dhe qe mund te shikohen duke perdorur softwares te quajtura browser, p.sh; browser ne kompjuterin tuaj mund te jete internet explore, aol, netscape etj. HTML eshte e perbere nga kode ose ndryshe nga sisteme shenjash (karaktere) qe quhen tags (Anglisht) te futura ne dy thonjza () te cilat jane pergjegjese per paraqitjen e faqes se internetit. Tags jane dy pjesesh, ai i hapjes dhe ai i mbylljes p.sh eshte i hapjes dhe
tregon se ketu mbaron. Por, pervec kesaj kemi tags qe jane nje pjesesh ose tags boshe si
qe paraqet nje segment ne faqen e internetit. Cdo tag ka atributing, tiparet ose cilesite e veta, p.sh:
align=center eshte atribute, qe e c'vendos titullin ne qender te faqes. Per te pare html kode kliko View (siper ne krahun e majte prane file dhe edit), dhe kliko Source.

HTML kode.
Per te ndertuar nje faqe interneti mund te perdorni Notepad. Ne notepade shkohet: kliko start, shko tek programs, accessories, dhe kliko Notepade. Mbasi notepade eshte i paraqitur perpara jush eshte mire ta ruani ne fillim me shtesen .htm ose .html p.sh. index.htm.
avatar
Admin
Admin

Numri i postimeve : 234
Age : 23

http://programe.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi