Programe per kompjuterin
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.


Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Programe Kompjuteri

Promovoni faqen tuaj gjithashtu
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Like/Tweet/+1
Tema Fundit
November 2018
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Calendar Calendar

Facebook
0
 
0
 
 
0

Widgets

Social Media Buttons
<

Ikona Sferike

Shko poshtë

Ikona Sferike

Mesazh nga Admin prej 30/8/2012, 20:25


Krijo pamje elegante me ikona sferike/rrethore me disa hapa të lehta . Perfekte për ti përdorur si ikona për logon tuaj!

Në këtë tutorial unë do tju tregoj se si ta bëjme një ikon sferike. Ka shumë tutoriala për sfera, por kjo sferë do të duket më ndryshe { dhe më mire sipas opinionit tim}


Hapi 1
Fillojmë duke marrë një mbulojë te vogël rrethore dhe e mbulojmë një hapësirë të vogël sikur më posht.


Hapi 2
Sërisht me mbulojën rrethore e mbulojmë një formë të ngjashme sikur në imazhin më posht. Shënim: Jemi fokusuar para.Hapi 3
Tani bëjeni që vendi i rrethuar të ket ngjyrë të bardh, make a new layer, më pas merrni mjetin e pjerrtësis ( e shfaqur në imazhin e par më posht)

Tani me mjetin e pjerrtësis, dhe duke mbajtur Shitf e shtypur bëjeni një drejtëz nga posht-lart brenda vendit që e kemi mbuluar me bulojë ( e shfaqur në imazhin e dytë më posht). Më pas lirojme tastin e miut. Kjo do ta shfaq një pjerrtësi brenda hapsirës që kemi selektuar në hapin 2.Hapi 4
Duplikoni shtresën e bardhë me pjerrtësi të cillën sapo e aplikuam në hapin 3, shtypeni CTRL + T, klikoni drejt në mundësin “ flip vertically” dhe lëvizeni atë në mes të rrethit. Selektoni butonin e efekteve dhe shtojeni mbulesën me ngjyr të zezë.Hapi 5
Tash na duhet qe te vazhdojm me loëer the opacity (paksojmë errësirën) në përafërsisht 22 %. Ju duhet të bëni qe pjesa e poshtme të duket më e errët se e sipërmja!Hapi 6
Tash për hijen. Krijojmë një shtres tjetër pas shtresës së parë që bëmë rrethin, dhe e bëjmë një formë me mbulojën rrethore sikur më posht.Hapi 7
E mbushim atë me të zez dhe shkojm tek Filter > Blur > Gaussian Blur. Luajmë me të deri në nivelin që të jemi të kënaqur me hijezimin dhe ju duhet të keni diqka sikur më poshtë.
avatar
Admin
Admin

Numri i postimeve : 234
Age : 24

http://programe.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi