Programe per kompjuterin
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.


Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Programe Kompjuteri

Promovoni faqen tuaj gjithashtu
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Like/Tweet/+1
Tema Fundit
July 2019
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Calendar Calendar

Facebook
0
 
0
 
 
0

Widgets

Social Media Buttons
10 shkurtesat me te rendesishme me ane te tastierës qe duhet ti dije secili prej jush. Helperblogger.com-facebook-icon<

10 shkurtesat me te rendesishme me ane te tastierës qe duhet ti dije secili prej jush.

Shko poshtë

10 shkurtesat me te rendesishme me ane te tastierës qe duhet ti dije secili prej jush. Empty 10 shkurtesat me te rendesishme me ane te tastierës qe duhet ti dije secili prej jush.

Mesazh nga Admin prej 19/8/2012, 09:11

Duke selektuar tekstin me tastierë dhe pastaj shtypni Ctrl + C është shumë më shpejt se duke hequr dorën tuaj nga tastiera, duke selektuar tekstin me ane te mouse-it, duke klikuar copy nga menuja, dhe pastaj duke vënë perseri dorën në tastierë.

Më poshtë janë 10 shkurtesat me te rendesishme te tastierës qe ne ua rekomandojmë të gjithëve qe ti mësoni përmendësh dhe ti perdorni.

Ctrl + C ose Ctrl + Insert

Kopjon tekstin ose dicka tjeter qe keni selektuar

Ctrl + V ose Shift + Insert

Mund ti beni Paste tekstit ose objektit qe kopjuat pak me pare.

Ctrl + Z dhe Ctrl + Y

Kthe mbrapsht cdo ndryshim. Per shembull, nqs prisni nje tekst gabimisht, thjesht duke shtypur Ctrl + Z mund ta riktheni perseri(undo). Gjithashtu mund ta shtypni disa here per te kthyer mbrapsht disa ndryshime. Duke shtypur Ctrl + Y mund ta riktheni ndryshimin e kthyer mbrapsht (redo).

Ctrl + F

Hapni kerkimin ne cdo program. Kjo gjithashtu perfshin dhe shfletuesin tuaj per te kerkuar tekstin ne faqen ku jeni.

Alt + Tab ose Alt + Esc

Mund te kaloni shpejt ndermjet programeve qe keni hapur.

Tip: Duke shtuar tastin Shift tek Alt + Tab ose Ctrl + Tab do levizni mbrapa. Per shembull, nqs shtypni Alt + Tab dhe kaloni tek programi qe eshte para, duke shtypur Alt + Shift + Tab mund te ktheheni perseri mbrapa tek programin ku ishit.

Tip: Perdoruesit e Windows Vista dhe 7 mund te shpyin gjithashtu tastin Windows + Tab per te kaluar midis programeve qe jane hapur.

Ctrl + Back space dhe Ctrl + Majtas ose Djathtas (shigjetat)

Duke shtypur Ctrl + Backspace do fshij nje fjali te plote, ne vend te nje karakteri.

Duke mbajtur te shypur tastin Ctrl nderkohe qe shtypni shigjeten majtas ose djathtas do leviz kursorin nje fjale ne vend te nje karakteri. Nqs doni te selektoni nje fjale njeheresh mbani te shypur Ctrl + Shift dhe me pas shigjeten majtas ose djathtas.

Ctrl + S

Kur jeni duke punuar me nje dokument ose ne dosje te tjera gati ne cdo program po te shypesh Ctrl + S do ta ruaj ate skedar. Kete rruge te shkurter duhet ta perdoni shpesh kur jeni duke punuar me dicka.

Ctrl + Home ose Ctrl + End

Leviz kursorin ne fillim ose ne fund te dokumentit.

Ctrl + P

Printon faqe te cilen jeni duke e pare. Psh, dokumentin ne Microsoft Word ose web faqe ne shfletuesin tend te internetit.

Page Up, Space bar, dhe Page Down

Duke shtypur tastin page up ose page down do leviz faqen nje faqe ne ate drejtim. Ne shfletuesin tuaj te internetit duke shtypur space bar gjithashtu do u ul poshte ne faqen ku jeni. Nqs shtypni Shift dhe Space bar faqja do ju ngrij siper.


10 shkurtesat me te rendesishme me ane te tastierës qe duhet ti dije secili prej jush. 189503_477170285626823_277505994_n
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 234
Age : 24

http://programe.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

10 shkurtesat me te rendesishme me ane te tastierës qe duhet ti dije secili prej jush. Empty Re: 10 shkurtesat me te rendesishme me ane te tastierës qe duhet ti dije secili prej jush.

Mesazh nga Burrelsja prej 9/2/2013, 17:04

un si di hic dashka me i msu se ngelem gjithnje hutaqe qe sdin tmesoj asgje
Burrelsja
Burrelsja

Numri i postimeve : 17
Age : 24

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi