Programe per kompjuterin
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.


Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Programe Kompjuteri

Promovoni faqen tuaj gjithashtu
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Like/Tweet/+1
Tema Fundit
July 2019
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Calendar Calendar

Facebook
0
 
0
 
 
0

Widgets

Social Media Buttons
Hakerat kinezë kanë vjedhur informacionet e mbi 4.5 milionë pacientëve në spitalet e SHBA-së Helperblogger.com-facebook-icon<

Hakerat kinezë kanë vjedhur informacionet e mbi 4.5 milionë pacientëve në spitalet e SHBA-së

Shko poshtë

Hakerat kinezë kanë vjedhur informacionet e mbi 4.5 milionë pacientëve në spitalet e SHBA-së Empty Hakerat kinezë kanë vjedhur informacionet e mbi 4.5 milionë pacientëve në spitalet e SHBA-së

Mesazh nga Admin prej 21/8/2014, 16:33

Hakerat kinezë kanë vjedhur informacionet e mbi 4.5 milionë pacientëve në spitalet e SHBA-së Hacker

Hakerat kinezë kanë vjedhur informacionet e mbi 4.5 milionë pacientëve në spitalet e SHBA-së


Gjatë periudhës kohore prill-qershor hakerat kanë hyrë në sistemin spitalor të SHBA-së dhe vodhën më shumë se 4.5 milionë informacione mbi pacientët në spitale. Ky sistem spitalor mbulonte 206 spitale në 29 shtete, veçanërisht në juglindje. Ekspertët thonë se hakerat u gjurmuan në Kinë.

Hakerat nuk vodhën informacion mbi kartat e kreditit, por ata morën informacion mbi të dhënat personale si emrat, datat e lindjes, vendlindja, numrat e telefonit apo numrat e sigurimeve shoqërore.

Spitali zbuloi se kjo lloj vjedhje ishte një “kërcënim i avancuar këmbëngulës” APT , gjatë të cilit hakerat shkojnë pas një objektivi duke përdorur të gjitha metodat e mundshme për të depërtuar, për muaj të tërë derisa t'ia arrijnë qëllimit.

APT është një lloj shumë i vështirë për tu ndaluar, kështu që kompania punësoi një firmë të specializuar për mbrojtjen kundër këtij kërcënimi, Mandiant e cila punoi dhe në zbatimin e ligjit federal.

Padyshim që kjo vjedhje e informacionit nga hakerat kinezë nuk ndikoi mirë në sistemin spitalor apo tek pacientët, por ishte një grusht i fortë dhe i nevojshëm për kompaninë e sigurimit që ruante këto të dhëna, FireEye. (PCWorld Albanian)

Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 234
Age : 24

http://programe.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi