Programe per kompjuterin
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.


Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Programe Kompjuteri

Promovoni faqen tuaj gjithashtu
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Like/Tweet/+1
Tema Fundit
July 2019
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Calendar Calendar

Facebook
0
 
0
 
 
0

Widgets

Social Media Buttons
Klasifikimi i kompjuterave I Helperblogger.com-facebook-icon<

Klasifikimi i kompjuterave I

Shko poshtë

Klasifikimi i kompjuterave I Empty Klasifikimi i kompjuterave I

Mesazh nga Admin2 prej 6/7/2013, 19:50

Klasifikimi i kompjuterave I 1013000_619998358010681_1895364_n

Klasifikimi i kompjuterave I

Kompjuterat personal - janë dizenjuar për tu përdorur nga një person njëherësh. Kjo është ajo çfarë mendojmë ne kur dikush përmend fjalën "kompjuter" sepse është ai lloj kompjuteri të cilin me shumë gjasa do shohim. Pra kompjuterat që përdorin njerëzit në shtëpi dhe studentët në shkollë janë kompjutera personal.

Laptop - një laptop është një kompjuter kompakt personal me të gjitha pajisjet të mbledhura në një "trup" të vetëm për ta bërë kompjuterin sa më shumë të transportueshëm (portable). Termi i përgjithshëm "pajisje" në shkencën kompjuterike i referohet çdo komponenti hardware-ik. Kështu, një laptop është çdo kompjuter ku të gjithë hardware-ët janë brenda një "trupi" lehtësisht të transportueshem.

Workstation - është gjithashtu një kompjuter dizenjuar për tu përdorur nga një person njëherësh, por që është i lidhur në një rrjet - një grup kompjuterash të lidhur së bashku për të ndarë të dhëna. Për shembull, në një kompani sigurimesh, të gjithë të punësuarit mund të kenë kompjuterat në tavolinat e tyre me kompjutera të lidhur në një rrjet në mënyrë që ata mund të ndajnë të dhëna të konsumatorëve.

Mainframe - është një kompjuter i fuqishëm në të cilin mund të punojnë disa përdorues njëherësh. Secili prej përdoruesve ka terminalin e tij, i cili në këtë kontekst është thjesht kombinim i një tastierë dhe një ekrani për të cilën shërbejnë për të hyrë në mainframe. Nqs terminali nuk është asgjë përveç se një tastierë dhe ekran, quhet "dumb terminal" sepse nuk ka aftësi proçesimi. Sidoqoftë, një workstation gjithashtu mund të përdoret, i cili në këtë rast quhet “smart terminal.”Marr nga: fb.com/team.gjbi

Admin2
Admin

Numri i postimeve : 64
Age : 27

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi