Programe per kompjuterin
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.


Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Programe Kompjuteri

Promovoni faqen tuaj gjithashtu
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Like/Tweet/+1
Tema Fundit
July 2019
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Calendar Calendar

Facebook
0
 
0
 
 
0

Widgets

Social Media Buttons
Çfarë është HTML5? Helperblogger.com-facebook-icon<

Çfarë është HTML5?

Shko poshtë

Çfarë është HTML5? Empty Çfarë është HTML5?

Mesazh nga Admin prej 27/6/2013, 22:23

Ky artikull i takon kategorisë "për fillestar". Duke përdorur fjalë të thjeshta, ne do të flasim në lidhje me versionin e pestë të HTML, i cili është aktualisht nën zhvillim. Dhe pavarësisht nga fakti se HTML5 është ende larg nga të përsosur, performanca e saj habit shumë.

Siç mund ta dini, HTML (HyperText Markup Language) - është një gjuhë markup për web faqja. Qëllimi kryesor i saj është të përkthejë informacionin e dhënë në formën e përmbajtjes lexueshëm. Kryesisht, për shkak të HTML, ne shohim Web ashtu siç është, ne shohim ngjyrën e saj, bukurinë dhe multi-funksionalitetit. Pastaj version i ri i HTML është pa dyshim një ngjarje të madhe. Ajo do të qëndrojë në zemrat dhe mendjet e komunitetin e internetit për një kohë mjaft.

Së pari, le të analizojë dallimet midis versionit të pestë dhe të katërt. Sigurisht, ne do të bëjmë këtë në të shkurtër, në mënyrë që të mbajtur gjërat e thjeshta.

Pra, gjëja e parë, vlen të përmendim një fakt - HTML4 zhvillimit është përfunduar plotësisht në fund të 90, ndërsa puna në HTML5 filluar relativisht vonë - rreth vitit 2005. Zhvilluesit e versionit të ri të HTML, u fokusua kryesisht mbi pajtueshmërinë me llojet më të popullarizuara të shfletuesit - Si rezultat, nuk ka ndryshime revolucionare janë bërë në aspektin e faqes web design, por aftësitë e mundshme për tu paraqitur pjesën e përmbajtjes janë zgjeruar në mënyrë të konsiderueshme.

Për shembull, këto elemente të reja HTML5 aktualisht janë në shërbimin tuaj:, seksioni nav, header, footer dhe artikull. Para se, nuk ishte vetëm një element - div. Standard img, plotësohet me Etiketimet audio dhe video. Një nga më të rëndësishme atributet id u plotësua me tabindex dhe të përsëritur. Gjithashtu, elemente të vjetëruar të tilla si font dhe qendra ishin hequr.

Që nga fokusi kryesor ishte për të shmangur konfliktet mes HTML5 dhe motorët e shfletuesit të vjetruara, versioni i ri është i pajisur me opsionin për të krejtësisht të injorojë rregullat e reja të hartës të përcaktuara në HTML5. Kjo në asnjë mënyrë nuk ndikon në cilësinë vizualizimi të përmbajtjes së ngarkuar.

Tani le të përqëndrohet në strukturën dhe gjuhë markup në HTML5.

Siç e dini, versioni i vjetër është i bazuar plotësisht në div element. Me fjalë të tjera, çdo gjë që ishte e lidhur me sidebars, panele, navigacion menutë, kapituj, etj ishte i kontrolluar nga ky element. HTML5 është e pajisur me alternativa të cilat, përtej çdo dyshimi, e bëjnë strukturën e faqen e internetit më të dukshme dhe funksionale.

header (të mos ngatërrohet me kokë) - ju mund të specifikoni jo vetëm header e faqes, por edhe subheaders.
nav - element është projektuar ekskluzivisht për lidhjet navigacion i cili është shumë i dobishëm për krijimin e navigacion site dhe lidhëse faqe.
Seksioni - ky element është menduar për përdorim publik. Për shembull, ju mund ta përdorni atë në qoftë se ju doni të vendosur header veçantë ose paragraf për bllokun e paracaktuar tekstit.
neni - me këtë element të ju mund të vendosni fusha të pavarura në një faqe për përmbajtjen tekstuale. Për shembull, për të nxjerrë në pah publikime të rëndësishme nga arkivi, lajme aktuale, Postimet e fundit në forum, etj Përveç kësaj, neni element mund të përdoret në një mënyrë tradicionale - që është, të specifikojë një pjesë e përmbajtjes së faqes.
footer - elementi më i fundit në faqen ose "bllokojnë përfundimtar të seksionit". Ky element është shfaqur si ju mund të keni mendoi si një futboll. Në këtë pjesë të faqes ju mund të vendosni raportet e lajmeve në lidhje me pjesën e përmbajtjes përmendur më lart (për shembull, të drejtat e autorit), ndër të tjera.
Tani disa fjalë rreth disa risive që janë të lidhura me elemente të nivelit bllok. Pra risitë lartë janë:

mënjanë - kjo enë mund të përdoret për të informacionit tekstual konsiderohet dytësor ose shtesë. Për shembull, citimet, shënimet e ndarë nga përmbajtja kryesore, kolona me tekst shpjegues, etj
dialog - enë që ju lejon të organizoni dialogje.
Figura - enë që ju lejon për të përshkruar ndonjë imagjinohet me nënshkrimin tekstuale.
Dhe tani një çift fjalë rreth elementeve multimediale.

Për një kohë të gjatë është pritur se herët apo vonë elementet e mëposhtme do të inkorporohen - dhe siç ishte parashikuar këtu ata janë - video dhe audio. Qëllimi kryesor i këtyre risive është që të integrojë më mirë përmbajtje multimediale në pjesën kryesore të faqes web. Një tjetër arsye për të përdorur këto elemente është për të shmangur produktet e palës së tretë (plugins) të nevojshme për shikimin dhe dëgjimin përmbajtje multimediale.

Sa për tiparet interaktive, HTML5 do të kenë elemente të reja që të jetë krenar. Këtu janë disa prej tyre:

Detajet - me këtë element që ju mund të pozicionojë informacion fakultative.
DataGrid - është përdorur për të shfaqur të dhënat e rrjetit. Dallimi nga rrjeti standarde është se vizitori i faqes mund të kontrollojë informacionin e afishuar, dmth të pastër rrjet, kolona lëvizur, etj
, menu komandë - elemente që janë të lidhura drejtpërdrejt me përfaqësim pamor të gjitha menutë në dispozicion në faqen.
Risitë More - Elementet përgjegjëse për nivelin e tekstit. Për shembull, në versionin e ri, ju mund të vendosni parametra të tillë si, ecurinë e një procesi dinamik, shfaqje e kohës, datat, etj

Pra, në përfundim, një çift i fjalëve rreth risive të lidhura me API!

Gjëja e parë është zgjerimi i mrekullueshëm i ndërfaqeve ekzistuese dhe Dom duke shtuar ri i API-së. Për shembull, të dhënat mund të ruhen në shfletuesin vetë, teknologji Drag-and-drop u zbatua, vizatim në internet u bë në dispozicion, etj

Këtu kemi të ndaluar tregim, sepse qëllimi ynë ishte thjesht për të futur soft-core webmasters për të teknologjive të reja dhe të mos mbingarkesës me informacion teknikisht të vështirë. Nëse jeni të interesuar me të vërtetë në strukturën e gjuhës HTML5 reja dhe ju jeni gati për të studiuar atë, atëherë shkoni dhe Google deri në një shumë të materialit të dobishme!

Çfarë është HTML5? Html5-10
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 234
Age : 24

http://programe.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi