Programe per kompjuterin
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.


Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Programe Kompjuteri

Promovoni faqen tuaj gjithashtu
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Like/Tweet/+1
Tema Fundit
July 2019
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Calendar Calendar

Facebook
0
 
0
 
 
0

Widgets

Social Media Buttons
Si të shkruani në HTML... Helperblogger.com-facebook-icon<

Si të shkruani në HTML...

Shko poshtë

Si të shkruani në HTML... Empty Si të shkruani në HTML...

Mesazh nga Admin prej 27/6/2013, 22:16

Çdo punë, sidomos në shkrim, duhet të bëhet me kujdes, sepse të bëj sërish atë në të ardhmen do të jetë shumë e vështirë, veçanërisht nëse ajo është krijuar për disa site zyrtar të lartë të trafikut. Çfarë do të thotë për të shkruar në HTML dhe CSS? Dhe çfarë të bëni për të bërë një coder profesional faqen e internetit?

Shfletuar nëpër faqet e internetit të ndryshme në internet, ne nuk i kushtoj vëmendje të kodit HTML. E pra, le të mos marrë parasysh coders të cilët janë të interesuar të shohim punën e dikujt tjetër. Kjo është krejtësisht e padobishme për një përdorues mesatare. Por mjaft shpesh vetëm duke shikuar në kodin HTML është e mjaftueshme që të ketë një përshtypje të krijuesve të faqes. Kodi i faqeve HTML - kjo është si një pasqyrë e aftësive të webmasteri, njëra përgjegjëse për krijimin e faqes.

Shfletuar nëpër faqet e internetit të ndryshme në internet, ne nuk i kushtoj vëmendje të kodit HTML. E pra, le të mos marrë parasysh coders të cilët janë të interesuar të shohim punën e dikujt tjetër. Kjo është krejtësisht e padobishme për një përdorues mesatare. Por mjaft shpesh vetëm duke shikuar në kodin HTML është e mjaftueshme që të ketë një përshtypje të krijuesve të faqes. Kodi i faqeve HTML - kjo është si një pasqyrë e aftësive të webmasteri, njëra përgjegjëse për krijimin e faqes.

To krijuar një të vogël (më pak kodi në faqe, aq më mirë për promovimin e mëtejshëm në motorët e kërkimit), të pastër dhe të punojnë në e kodit shfletuesit - është një art. Kjo është veçanërisht e dukshme kur ju krijoni një faqe jo për veten, por për punëdhënësin, i cili e kupton HTML.

Nuk janë faqet me një strukturë shumë komplekse, në të cilën më kohë-konsumojnë puna është bërë nga coder. Për shembull, një fole kompleks i shtresave, pozicionimin absolut me javascript kodin HTML coding bën një nga detyrat më të vështira, dhe me asnjë përvojë e saj të vështirë të punojnë dhe fitojnë të holla.

Në mënyrë për kodin tuaj faqe për të shikojmë mirë, i zoti dhe "jo-automatike", dhe ajo do të jetë e lehtë për të lundruar, të shqyrtojnë me kujdes pikat e renditura më poshtë dhe rrinë me ta kur shkruajnë HTML:

Ajo është e gabuar për të shkruar tags HTML në shkronja kapitale (të mëdha, TABELA TRUPI, IMG) - kjo është shenja e parë e programit krijues automatike. Është e vështirë për të lundruar në këtë kod, pasi që shumica e kodeve në internet janë lowercased (, tavolinë trupi, img). Ky është standard dhe të gjitha kodet HTML, të shkruara me shkronja kapitale njihen nga HTML-validator si të pavlefshme!;
Atributet janë shkruar gjithmonë në thonjëza (p.sh., align = "right"), e cila do të japë pastërtinë kodin tuaj dhe përshtatshmërinë me gjuhën XML;
Caktimin e një vlerë (, gjerësia lartësi) në piksel, mos harroni të theksoj këtë jashtë, që është, width = "17px". Për shembull, height = 56 do të jetë një gabim. Mënyra e saktë është height = "56%";
Ka tags që kanë asnjë etiketë mbyllëse (img, HR, br), por në përputhje me standardet e W3C - këta janë njerëz të cilët diktojnë rregullat e shkruar kodin HTML (dhe gjëra të tjera) në raste të tilla është e nevojshme për të mbyllur një etiketë të vetme me nje
;
Komente shtesë që pengojnë kodin e programit, nuk do të përfitojnë faqen tuaj, por komentet e tuaja mund të ju ndihmojë në të ardhmen për të kuptuar gjithçka shumë shpejt. Sidomos, nëse vendi do të menaxhohet nga një tjetër webmaster;
Mundohuni të mos lënë stilet dhe javascript kodin në faqe. Vënë ato në një skedar të veçantë - ajo do të jetë më e lehtë për të bërë ndryshime dhe faqe kod do të reduktohet (nganjëherë në mënyrë të konsiderueshme);
Çdo karakter ka zëvendësimin e saj. Çdo directory HTML ka një listë të këtyre zëvendësimeve. Është e këshillueshme që të përdorin ato, në mënyrë për të shmangur ndonjë problem kur shikojnë me shfletuesit të ndryshme.
Në përfundim do të doja të them se programet për gati shpejtë për të shkuar faqet nuk janë të vlefshme, sepse ata mbush deri kodin dhe asgjë e mirë nuk vjen kurrë prej tyre. Unë ju këshilloj të përdorni redaktorët veçanta për programuesit, në të cilën ju shkruani kodin veten, por rrit shpejtësinë e punës për shkak të karakteristikave të veçanta të tilla si theksim i sintaksës ose kontrollin e vlefshmërisë - vlefshmëri në aspektin e HTML dhe CSS standardeve. (Si një shembull, Notepad + +).

Shpesh, kur një vend është duke u shkruar më shumë kohë dhe përpjekje janë dhënë për hartimin vizuale të faqes, dhe nga perspektiva e dizajnuesit, kjo është mënyra se është menduar të jetë - sepse kjo është ajo që shohin vizitorët e zakonshëm. Dhe shpesh, duke kursyer mbi kodin mund të luajë një mashtrim për ju: kostot e larta për promovimin e faqes (duke përfshirë kohën), cross-browser-çështje compatibility (Paraqitjen e faqes mund të ndryshojnë nga shfletues në shfletuesin) dhe si rezultat, Site duhet të ri-koduar.

Siç mund ta shikoni, koprrac paguan dy herë ose edhe tri herë! Për shkak të këtij lloji të qëndrimit në internet, shumë vende me dizajn të shkëlqyer e jashtme janë të koduar hideously, whipped deri në gati për të shkuar programeve. A nuk e përsërisin gabimet e njëjta të këtyre "shkrimtarëve", shkruar mjeshtërisht dhe të bukur, përbëjnë strukturën e kodit, dhe gjithmonë mos harroni se gjuha HTML - është themeli i çdo vend.Si të shkruani në HTML... Html-p10
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 234
Age : 24

http://programe.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi