Programe per kompjuterin
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.


Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Programe Kompjuteri

Promovoni faqen tuaj gjithashtu
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Like/Tweet/+1
Tema Fundit
July 2019
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Calendar Calendar

Facebook
0
 
0
 
 
0

Widgets

Social Media Buttons
'Like-t' ne Facebook tregojne kush jeni Helperblogger.com-facebook-icon<

'Like-t' ne Facebook tregojne kush jeni

Shko poshtë

'Like-t' ne Facebook tregojne kush jeni Empty 'Like-t' ne Facebook tregojne kush jeni

Mesazh nga Admin prej 14/3/2013, 01:03

'Like-t' ne Facebook tregojne kush jeni C_2_ar10
Privatesia nuk po gjen paqe ne Facebook. Kete e ka treguar nje kerkim i publikuar ne revisten PNAS. Behet fjale per nje llogarites personaliteti qe zbulon cili je, qe nga orientimi seksual dhe politik, rracen, moshen, IQ-ne, perdorimin e drogave, thjesht duke lexuar nje 'like' qe ben ne nje faqe te Facebook.
Studimi eshte i rendesishem sepse tregon sa e thjeshte eshte per te vjedhur informacione private te nje njeriu nga ajo cfare beni ne rrjet dhe mbi te gjitha tregon se karakteristikat konstante te personalitetit jane te lidhura thjesht me nje pelqim, pershembull inteligjenca lidhet me preferencat e muzikes, sipas atyre qe thote autori i studimit, Michal Kosinski.
E vecanta e ketij llogaritesi eshte se nga nje sasi e madhe e te dhenave ne vetvete pak informative (like-t jane komente te vogla te frazave te miqve, kenge muzikore, video, etj) arrin te prodhoje profilin e sakte te nje personi.
Ekspertet kane ndertuar modelin e tyre te llogaritjes duke filluar nga me shume se 58,000 perdorues te Facebook amerikane, qe kane vendosur te ofrojne te dhenat e tyre, like-t e tyre ne Facebook, profilet demografike dhe psikometrike.
Sistemi i ndertuar eshte kaq i thjesht dhe i sakte sa lejon me sigurine e larte te vjedhe informacionet private te nje njeriu, edhe pershembull, nese prinderit jane te divorcuar, sikur kjo gje ka lene shenja te pashlyeshme ne sjelljen e individit qe analizohet.
Edhe personaliteti dhe inteligjenca e nje njeriu, aspektet e karakterit, dalin nga nje 'like'. Implikimet e kesaj jane te rendesishme, shpjegon Kosinski. "Ajo qe tradicionalisht ishte e veshtire te merrej ne baze individuale, tani mund te konkludohet automatikisht dhe shume shpejt per miliona njerez pa dijenine e tyre. Ofron nje potencial te madh per marketingun dhe publicitetin e personalizuar",- por po ashtu tregon edhe sa te pambrojtura jane te dhenat tona.
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 234
Age : 24

http://programe.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi