Programe per kompjuterin
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.


Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Programe Kompjuteri

Promovoni faqen tuaj gjithashtu
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Like/Tweet/+1
Tema Fundit
July 2019
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Calendar Calendar

Facebook
0
 
0
 
 
0

Widgets

Social Media Buttons
BE, 541 mln euro gjobë Microsoft Helperblogger.com-facebook-icon<

BE, 541 mln euro gjobë Microsoft

Shko poshtë

BE, 541 mln euro gjobë Microsoft Empty BE, 541 mln euro gjobë Microsoft

Mesazh nga Admin prej 7/3/2013, 19:55

BE, 541 mln euro gjobë Microsoft 01th_m10
BE, 541 mln euro gjobë Microsoft


Komisioni Europian për Konkurencë gjobiti me 561 milion euro Microsoft për monopol në tregun e shfletuesve (browser) duke u ofruar klientëve të sistemit të tij vetëm Internet Explorer, një produkt i vetë kompanisë.

Në vitin 2010 Microsoft, pas kërkesës së BE-së për t’u përshtatur me ligjet e unionit për konkurencën dhe kundër monopoleve, shtoi në sistemet e tij Windows 7 mundësinë e zgjedhjes të shfletuesit (browser) nga vetë klienti.

Por kjo mundësi zgjedhjeje u hoq nga të gjitha sistemet Windows 7 në shkurt të 2011 pas një përditësimi (update) që Microsoft ndërmori. Vetë kompania e cilësoi këtë një “gabim teknik”, por komisioneri i BE-së, Joaquin Almunia tha se rasti në fjalë ishte i paprecedentë dhe premtoi ndëshkimin e të gjitha kompanive që dhunojnë ligjet e BE-së duke mos mbajtur premtimet e tyre.

Teorikisht, Komisioni mund të kishte dënuar Microsoft deri në 10 përqind të të ardhurave vjetore të tij, e përkthyer në shifra rreth 7.4 miliard dollarë, nisur nga të ardhurat që Microsoft deklaroi për 2012.

Heqja e monopolit të shfletuesve në sistemet Windows u kërkua në vitin 2007. “Opera”, shfletuesi norvegjez i internetit, iu ankua autoriteteve në Bruksel se Microsoft po dhunonte ligjet e konkurencës duke vendosur automatikisht Internet Explorer në sistemin e tij operativ.
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 234
Age : 24

http://programe.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi