Programe per kompjuterin
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.


Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Programe Kompjuteri

Promovoni faqen tuaj gjithashtu
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Like/Tweet/+1
Tema Fundit
July 2019
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Calendar Calendar

Facebook
0
 
0
 
 
0

Widgets

Social Media Buttons
Twitter, sulmohet llogaria e famshme Anonymous Helperblogger.com-facebook-icon<

Twitter, sulmohet llogaria e famshme Anonymous

Shko poshtë

Twitter, sulmohet llogaria e famshme Anonymous Empty Twitter, sulmohet llogaria e famshme Anonymous

Mesazh nga Admin prej 27/2/2013, 17:48

Twitter, sulmohet llogaria e famshme Anonymous Anonym10
Mesa duket llogaria e Anonymous ne Twitter eshte 'hackuar', sipas raportimeve qe ka bere BBc. Pra nuk mund te themi qe Twitter po arrin te mbroje nje figure privatesie ne kete periudhe. Anonymous eshte bere i famshem vitet e fundit fale nje sere sulmesh qe i kane bere agjensive te medha dhe agjensive qeveritare.
Grupi, i cili nuk strukture zyrtare dhe qe eshte i perbere nga individe qe veprojne ne menyre te pavarur, praktikisht quhet 'hacktivist', apo qe sulmojne me ambicie sociale dhe politike.
Pavaresisht se Anonymous nuk ka nje zedhenes zyrtar, anetaret zakonisht bejne komente dhe njoftime publike nepermjet nje sere llogarish ne rrjetin social, mes te cilave edhe nga @Anon_Central ne Twitter.
Duket se eshte anashkaluar siguria nga kjo adrese dhe se Anonymous po arrin te rimarre llogarine e vet vetem tre ore pas sulmit. Fajtoret e ketij sulmi duket se jane anetare te 'Rustle League', nje grup 'hackuesish' me i vogel dhe me pak i njohur qe kerkon te fitoje popullaritet.
Sulmi ne fakt eshte me shume ironik dhe shume i turpshem, duke qene se vete Anonymous ka zotesine te sulmoje llogarite dhe faqet e agjensive dhe grupeve te tjere.
Vetem pak dite me pare, grupi kishte sulmuar llogarine e Burger King ne Twitter, kishin vendosur logon e McDonalds dhe kishin njoftuar me ane te 'tweeteve' qe marka ishte blere nga vete McDonalds.
"Arsyeja qe Anonymous eshte vene ne rolin e viktimes eshte ndoshta per shkak te dobesise njerezore",- shpjegon Graham Cluley, keshilltar i larte i Sophos.
"Ka mundesi te kene perdorur pasworde te dobet apo te kene perdorur te njejtin pasword edhe per llogarite e tjera". "Te gjithe duhet te mesojne te zgjedhin nje pasword te mire duke mesuar nga ky incident. Nese kjo gje i ndodhi Anonymous, mund t'i ndodhe kujtdo".
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 234
Age : 24

http://programe.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi