Programe per kompjuterin
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.


Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Programe Kompjuteri

Promovoni faqen tuaj gjithashtu
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Like/Tweet/+1
Tema Fundit
July 2019
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Calendar Calendar

Facebook
0
 
0
 
 
0

Widgets

Social Media Buttons
Dallimi mes virusit, krimit, kalit Trojan dhe Spyware Helperblogger.com-facebook-icon<

Dallimi mes virusit, krimit, kalit Trojan dhe Spyware

Shko poshtë

Dallimi mes virusit, krimit, kalit Trojan dhe Spyware Empty Dallimi mes virusit, krimit, kalit Trojan dhe Spyware

Mesazh nga Admin prej 25/2/2013, 14:50

Problemet e kompjuterit nuk kanë fund, dhe një nga problemet më të rrezikshme janë atë që quhen Malware.

Format e tyre mund të jenë të ndryshme, si dhe qëllimi për të cilën janë krijuar është i ndryshëm. Shpesh ato ngatërrohen me njëra- tjetrën dhe mendohet se janë të njëjtë, por me emra të ndryshëm. Më poshtë do t’ju tregojmë dallimin midis llojeve të ndryshme të tyre:


Viruset:
Janë programe që vetë- përsëriten ose vetë- shumëfishohen, që zakonisht mbahen në disa skedarë të ekzekutueshëm si psh. .exe, .sis etj. Përhapen në tërë sistemin dhe kërkojnë për skedarë të tjerë tek të cilët mund të bashkangjiten. Qëllimi kryesor i tyre është ngarkimi sa më i madh i memorjes me synim zënien e hapësirave të HDD-së.

Krimbat:
Janë pothuajse të njëjtjë me viruset vetëm se ndryshojnë prej tyre nga mënyra e përhapjes. Këto të fundit nuk ju bashkangjiten skedarëve të ekzekutueshëm dhe nuk varen prej tyre për t’u përhapur. Ato zakonisht gjenden online. Janë më të vështirë për t’u identifikuar nga antivirusët.

Trojan:
Nuk ngjasojnë me dy rastet e mësipërme. Nuk janë krijuar për të dëmtuar pa qëllim. Ato janë përdorur në hakime për të marrë qasje të paligjshme. Kërkojnë njohuri të mira programimi për t’u krijuar dhe janë të llojeve të ndryshme.

Spyware:
Ngjasojnë me Trojanët. Jane programe sekrete të cilat fshihen dhe mbledhin informacion brenda sistemit. Shembulli konkret për këtë është key-loggers, i përdorur për të gjetur fjalkalimet e të tjerëve në mënyrë të paligjshme.
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 234
Age : 24

http://programe.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi