Programe per kompjuterin
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.


Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Programe Kompjuteri

Promovoni faqen tuaj gjithashtu
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Like/Tweet/+1
Tema Fundit
July 2019
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Calendar Calendar

Facebook
0
 
0
 
 
0

Widgets

Social Media Buttons
7 gjera qe ndoshta nuk i dinit se mund ti benit me VLC. Helperblogger.com-facebook-icon<

7 gjera qe ndoshta nuk i dinit se mund ti benit me VLC.

Shko poshtë

7 gjera qe ndoshta nuk i dinit se mund ti benit me VLC. Empty 7 gjera qe ndoshta nuk i dinit se mund ti benit me VLC.

Mesazh nga Admin prej 25/2/2013, 13:05


7 gjera qe ndoshta nuk i dinit se mund ti benit me VLC. Cone_a10
VLC media player është një nga player-et më popullore për shume njerez. Ajo cfare e ben kete program kaq popullor eshte se hap gati te gjithe llojet e formateve te videove.
Me VLC mund të bëni shumë gjëra të tjera përtej imagjinatës tuaj.

Zbuloni me poshte cfare dinit dhe cfare nuk dinit rreth VLC-se.

1. Rip/Kopjo DVDs:

VLC përfshin një kopjues DVD-je te thjeshte. Ndoshta nuk do të ju duhet ta perdorni kurrë, per shkak se ka kopjues DVD me te mire në dispozicion, por ju ndihmon që ta dini se ju mundeni në fakt.
Per te kopjuar një film ndiqni këto hapa: Shko tek menuja Media dhe zgjidhni Convert-> Save. Kliko në tab-in Disc.

- Nga këtu ju mund të përshtatni pozicionin se ku doni te vazhdoni dhe te kopjoni pjese te vecanta te filmit ose te gjithin.
- Shkruani emrin dhe sigurohuni qe te zgjidhni dhe formatin e videos, dhe vazhdoni kopjimin.
- Klikoni Save

2. Record/Incizo video:

Me VLC-ne e re, ju mund te incizoni video gjate kohes qe ju i shihni. Butoni i incizimit eshte i fshehur por mund ta zbuloni ate duke klikuar tek View>Advanced Control. Butoni i incizimit do ju shfaqet tani. Per te incizuar nje film se pari shtypni play me pas butonin e incizimit dhe per ta ndaluar shtypni perseri butoni e incizimit.

3. Hapni video qe ndodhen brenda skedareve RAR :

E dini qe VLC hap dhe video qe ndodhen brenda skedareve RAR? Ata hapen njesoj si videot normale. Nqs skedaret RAR jane te ndare ne disa pjese, s'ka problem, mjafton te hapni pjesen e pare(.part001.rar) dhe te tjerat do ju hapen automatikisht.

4. Shiko video ne menyren ASCII

VLC media player ka dhe një aftësi tjeter, te shihni filmat ne artin ASCII. Per te aktivizuar pamjen ne ASCII hapni VLC media player dhe klikoni tek Tools>Preferences. Me pas shkoni tek Video dhe tek “Output” zgjidhni “Color ASCII art video output”. Klikoni SAVE, me pasni hapni nje video cdo dhe shijoni artin ASCII.

5. Degjo radio online:

VLC perfshin qindra stacione radio. Mjafon qe te klikoni ku eshte butoni playlist ne fund fare, me pas ne krahun e djathte do shihni Internet hapeni direktorine duke klikuar tek trekendeshi dhe zgjidhni stacionin qe ju pelqen te degjoni.

6. Konvertoni formate audio dhe video:

Ne VLC mund te konvertoni video dhe audio pra nga njeri tek tjetri. VLC mbeshtet formate te ndryshme si MP4, WMV, AVI, OGG, MP3 etj. Per te perdorur konvertuesin shkoni tek:

- Media>Convert/Save
- Hapni aud/vid qe deshironi per te konvertuar duke klikuar butonin Add dhe me pas Convert.
- Zgjidhni formatin ne te cilin deshironi ta konvertoni dhe vendin se ku doni ta ruani.

7. Shkarkoni video nga YouTube dhe website te tjera:
Se pari kopjoni url-ne e videos ne youtube. Shkoni tek Media>Open Network stream, bejini paste url-se dhe klikoni Play.
Nderkohe qe VLC shfaq videon, klikoni tek Tools –>Codec Information dhe ne fund do shini Location dhe nje link. Kopjoni linkun, hapni shfletuesin dhe bejini paste tek address bar, mbasi video-ja t'iu shfaqet klikoni me te djathten e mousit mbi te dhe zgjidhni Save video as.. zgjidhni emrin duke i shtuar nje .mp4 apo .flv dhe klikoni save.
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 234
Age : 24

http://programe.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi