Programe per kompjuterin
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.


Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Programe Kompjuteri

Promovoni faqen tuaj gjithashtu
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Like/Tweet/+1
Tema Fundit
July 2019
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Calendar Calendar

Facebook
0
 
0
 
 
0

Widgets

Social Media Buttons
A është Windows-i duke përdorur shumë programe? Helperblogger.com-facebook-icon<

A është Windows-i duke përdorur shumë programe?

Shko poshtë

A është Windows-i duke përdorur shumë programe? Empty A është Windows-i duke përdorur shumë programe?

Mesazh nga Admin prej 25/2/2013, 12:57

A është Windows-i duke përdorur shumë programe? Window10
Proceset janë programe ose pjesë të programeve që funksionojnë brenda Windows-it. Është normale që të kenë shumë nga to.

Për të hulumtuar proceset tuaja, klikoni me të djathtën në shiritin taskbar dhe zgjidhni Task Manager (Start Tast Manager në Windows 7), pastaj klikoni tabin Processes. Është më lehtë që të studiohet lista e gjatë nëse bëni klasifikimin e tyre. Për të bërë këtë në bazë të emrit, klikoni kolonën Image Name.

Ju mund të dëshironi që t’i radhisni në bazë të kolonave të tjera. Klikoni CPU në pjesën e sipërme për të parë se çfarë është duke e shfrytëzuar shumicën e vëmendjes së procesorit. Ju do ta shikoni se shumica e proceseve nuk janë duke shfrytëzuar shumë (ose aq shumë sa të bëhet regjistrimi).

Nëse jeni duke përdorur XP, mund ta kuptoni që një pushtues i madh i quajtur System Idle Process, shfrytëzon pothuajse 100 për qind të ciklit të CPU-së tuaj. Mos u shqetësoni.

System Idle Process nuk është në fakt duke përdorur ndonjë gjë. Ai është thjesht një vendmbajtës për ciklet e papërdorura. Vista dhe Windows 7 nuk e kanë këtë proces keqdrejtues.

Ju gjithashtu mund të bëni radhitjen në bazë të kujtesës duke identifikuar llojin e ndryshëm të shfrytëzuesve. Dëshironi të dini se pse një proces i caktuar është duke funksionuar?

Kolona Image Name dhe Description mund të ju ndihmojë. Për ta bërë të lexueshme kolonën Description, zgjeroni dritaren e Task Manager duke e tërhequr anën e djathtë më tej. Pastaj zgjeroni kolonën Description duke e tërhequr skajin e pjesës së sipërme po ashtu në të djathtë. Nëse Description ende nuk ju ndihmon, vizitoni ProcessLibrary.com dhe kërkoni atje. Përpara se ta ndalni një proces, sigurohuni që çdo gjë me të cilën jeni duke punuar është ruajtur në disk. Pastaj zgjidhni procesin dhe klikoni butonin End Process për ta ndalur atë.

Pasi ta keni lexuar paralajmërimin frikësues, klikoni butonin End Process. Një paralajmërim është që: Kjo gjë mund të dëmtojë një program. Por mbase nuk do ta bëjë këtë.

Nëse dëshironi që të mbani një proces nga ngarkimi në të ardhmen, ju do të duhet që të identifikoni se çfarë programi përdor procesi dhe të largoni atë program. (PCWorld Albanian)
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 234
Age : 24

http://programe.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi