Programe per kompjuterin
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.


Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Programe Kompjuteri

Promovoni faqen tuaj gjithashtu
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Like/Tweet/+1
Tema Fundit
July 2019
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Calendar Calendar

Facebook
0
 
0
 
 
0

Widgets

Social Media Buttons
INSTAGRAM I MESOI CDO KOMPANIE TEKNOLOGJIKE TE BEHET ME E FSHEHTE SE ME PARE Helperblogger.com-facebook-icon<

INSTAGRAM I MESOI CDO KOMPANIE TEKNOLOGJIKE TE BEHET ME E FSHEHTE SE ME PARE

Shko poshtë

INSTAGRAM I MESOI CDO KOMPANIE TEKNOLOGJIKE TE BEHET ME E FSHEHTE SE ME PARE Empty INSTAGRAM I MESOI CDO KOMPANIE TEKNOLOGJIKE TE BEHET ME E FSHEHTE SE ME PARE

Mesazh nga Admin prej 29/12/2012, 13:13

INSTAGRAM I MESOI CDO KOMPANIE TEKNOLOGJIKE TE BEHET ME E FSHEHTE SE ME PARE 28179410

PSE DEBATI I INSTAGRAM I MESOI CDO KOMPANIE TEKNOLOGJIKE TE BEHET ME E FSHEHTE SE ME PARE

Para 3 ditesh Instagram njoftoi se do te terhiqte ndryshimet ne termat e sherbimit te saj, pasi ishin keqinterpretuar gjeresisht nga perdoruesit, duke i bere te mendonin qe kompania do kishte te drejten te shiste fotografite e perdoruesve te saj. "Pas reagimeve tuaja, po rikthejme seksionin origjinal te reklamave qe kane qene ne efekt qe nga hapja e servisit ne tetor te 2010", shkroi Kevin Systrom ne nje postim ne blogun e kompanise. "Instagram nuk ka asnje qellim te shese fotografite tuaja, dhe nuk ka pasur asnjehere"

Sigurisht kjo tingullon si fitore per perdoruesit, por ne te vertete eshte humbje: termat e reja te sherbimit jane akoma me te demshme se sa ato te heres se fundit, dhe permbajtja mund te marre nje kuptim shume me te gjere - gjuha duhet komfortuese, por ne te vertete po ju hiqen me te teper te drejta mbi fotot tuaja. Ne vend qe te jeni dakort qe Instagram ka mundesine vetem "te paraqese" foto "ne lidhje me" reklamat, perdoruesit do bien dakort qe Instagram mund te vendose reklama dhe promocione "mbi, perreth, ose ne lidhje" me fotot e tyre.

INSTAGRAM SAPO FITOI NJE RAUND LAJMESH POZITIVE NE MEDIA DHE AFTESINE PER TE VENDOSUR REKLAMA NE FOTO.

Shkurt, quhet reklame mbi fotot tuaja, nese nuk eshte e qarte. Cfaredolloj fitoreje kane arritur protestuesit, nuk ishte per te drejtat e konsumatorit - e ne te vertete, fituesi eshte Instagram. Kompania sapo fitoi pike ne media per te terhequr nje ndryshim aspak popullor dhe ti jape te drejten vetes te perdore reklama ne foto.

Me e keqja nga te gjitha eshte se, ky lajm eshte i destinuar te debatohet ne borde drejtuesish, dhe shkolla biznesi ne vitet qe do vijne, si nje mesim ne mbajtjen sa me te turbullt dhe kuptimit sa me te gjere te termave te sherbimit. Sikur Instagram t'i kish lene keto terma ashtu si ishin, cdo gje do kish qene ne rregull - ato lloj termash i jepnin qe ne fillim te drejten Instagramit qe te bente virtualisht cfare te donte me fotot e perdoruesve dhe te ndiqte cdo lloj plan biznesi qe deshironte. Seriozisht, termat origjinale te sherbimit lejonin Instagramin qe te "perdore, modifikoje, te fshije nga, te shtoje ne, te paraqese publikisht, riprodhoje dhe perktheje" fotot tuaja dhe ti shperndaje "ne cdo lloj formati mediatik nepermjet cdo kanali mediatik. Termat e rinj mbajtjen vetem fjalet "perdore" dhe "paraqese" - dhe shpertheu paniku vetem per pjesen e "paraqese". Pse valle?

MEDIAT BENE ZHURME MBI NJE HISTORI TE THJESHTE DHE TE PASAKTE.

Sepse askush nuk i kishte dhene rendesi termave te vjeter. Duke i ndryshuar, thjeshte ftoi perdoruesit t'i shikonin - dhe sepse termat e rinj ishim me te lehte per t'u lexuar nga ne njerezit, nuk kishte rendesi nese ishin ligjerisht me te limituara. Nuk keni nevoje te jeni avokate per te reaguar emotivisht ndaj fjaleve "pa ju kompensuar", por ndoshta keni nevoje per pak stervitje qe te dini qe e drejta e "paraqitjes" eshte nje koncept i vecante dhe i limituar ne ligjin e te drejtave te autorit. Media, menjehere deshtoi te beje ate dallim, kerceu ne planin dhe historine emocionale, dhe stuhia erdhi vete.

Nese sot keni nje profil juridik, ju sapo mesuat qe gjerat e keqija ndodhin kur gjuha e paster fton jo-juristet te lexojne ate qe shkruani. Dhe do reagoni ne nje nga dy menyrat e meposhteme: ose do ti beni kontratat konfuze dhe te papenetrueshme qe asnje nuk do ti lexoje, ose do ti beni shume "miqesore" qe askush nuk do ti lexoje si duhet. Eja me perqafo, do te thote kontrata me publikun. Mos e vrit mendjen qe po te zbraz xhepat per te shitur te dhena tek reklamuesit.

GJUHA E GJERE ESHTE KOMFORTUESE, E THJESHTE PER T'U INJORUAR -- DHE E RREZIKSHME

Mesimi i dyte eshte vecanerisht i rrezikshem ne boten teknologjike, ku produktet, sherbimet dhe normat ndryshojne aq shpejt sa ligji nuk mund t'i shkoje gjithmone nga pas. Nje industri qe ka frike nga terheqja e perdoruesve sa here termat e sherbimit ndryshojne, do mundohet te mos i ndryshoje -- ose do t'i beje aq kuptimgjera qe te mbuloje cdo plan ne te ardhmen. Dhe kjo strategji do te funksionoje: gjuha e paqarte e lexueshme nga njeriu eshte komfortuese dhe e thjeshte per t'u injoruar, ndersa ajo e forta, gjuha specifike ligjore, i ben perdoruesit te mos ndihen rehat. Prandaj licensat popullore te Creative Commons jane te ndara ne dy pjese: Eshte grafiku i lezetshem qe pelqejne te gjithe, dhe me pas gjuha ligjore e licenses.

Just think about Instagram itself: filloi si dicka qe quhej Burbn ne tentativen per te konkurruan Foursquare, perpara se te aventurohej ne shperndarjen e fotove dhe rritjes se saj te tmerrshme. Keto ndryshime jane te zakonshme, prandaj termat e 2010 i japin te drejten mbi cdo "ze, pune muzikore, video, ose aplikacion" qe ngarkohen ne sherbimin e saj. Kjo nuk ka asnje kuptim per Instagram ne 2012, dhe per kete arsye Instagram ndryshoi termat e saj kete vit — per te pastruar cdo pisllek dhe te mbaje vetem ato te drejta qe i nevojiten per te punuar. Pse duhet qe perdoruesit te nenshkruajne nje kontrate per cdo lloj sherbimi te mundshem? Por ndryshimi ra ne sy, dhe kjo gje terhoqi perdoruesit. Mund te vini bast qe Systrom po uron qe te kish mbajtur te drejtat e te gjitha puneve muzikore tuaja ne Instagram, dhe te rrinte i qete.

Pyesni veten: Instagram shkruajti nje kontrate te pa mbyllur qe e lejoi te rritet ne kompanine qe deshironte, dhe kur e shtrengoi ne menyre qe te reflektonte llojin e kompanise qe ish bere, bota u mundua te hedhe drite mbi zjarr. Kush tjeter do donte ta bente?

Burimi: The Verge
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 234
Age : 24

http://programe.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi